Modernizacja starego laptopa

, Leszek

starszy laptop

Wiele już lat słyszę powtarzany jak mantrę tekst, że żyjemy w erze "post pc". Trudno odmówić racji twierdzeniu iż coraz to więcej czynności wykonujemy z wykorzystaniem coraz to szybszych i wydajniejszych smartfonów, ale pomimo tego dla dosyć sporej grupy ludzi w dalszym ciągu komputer jest najważniejszym narzędziem pracy. Smartfony są dobre do tzw. konsumpcji treści, ale w przypadku gdy mamy zrobić coś poważniejszego to stają się one prawie bezużyteczne. Zasadniczo to te wszystkie bajki o erze "post pc" oparte są na zmniejszonej sprzedaży komputerów. Ale z czego to wynika? Właśnie z tego, że przyrost wydajności w nowym sprzęcie nie jest już tak kolosalny jak to było jeszcze w latach 90-tych. Dziś często dużo bardziej opłaca się kupić poleasingowy laptop z wyższej półki niż laptop prosto ze sklepu w tej samej cenie. Po wymianie kilku komponentów w takim starszym laptopie będzie on dużo wydajniejszym urządzeniem niż nowiutki laptop do 2000 zł.

Pamięć RAM

Ilość zamontowanej w komputerze pamięci RAM jest jednym z najistotniejszych czynników jeśli chodzi o wydajność komputera. To zabrzmi oczywiście jak wyświechtany banał, ale im więcej tym lepiej. Ograniczeniem jest tylko i wyłącznie kwestia ile pamięci obsłuży płyta główna. Nowoczesne systemy operacyjne mają coraz to większe wymagania odnośnie ilości pamięci RAM, a jeśli chcemy otworzyć większą ilość programów naraz to po prostu nie ma innego wyjścia. Nawet jeśli komputer ma służyć wyłącznie do Internetu to przeglądarki na dzień dobry konsumują zawrotne ilości pamięci. Minimum to 8GB, a jeszcze lepiej jeśli uda się zamontować kości RAM do 16GB.

Pamięć masowa

Tradycyjny dysk talerzowy jest współcześnie jednym z najwęższych gardeł jeżeli mowa o wydajności komputera czy innego laptopa. W marketowych promocjach dostaniemy co najwyżej tanie laptopy z takimi właśnie dyskami. Kuszą nas dużą pojemnością, po 1TB albo i więcej, ale takie dyski montowane w laptopach są bardzo wolne, co wpływa na szybkość działania laptopa. Jedynym sensownym wyjściem jest montaż nowoczesnego dysku SSD, który nie ma ruchomych części i działa nieporównanie szybciej. Z takim dyskiem SSD nawet stary laptop zacznie działać zauważalnie szybciej. Jednak nie ma nic za darmo. Trzeba się będzie pogodzić z mniejszą pojemnością gdyż dyski SSD o większej pojemności są wciąż bardzo drogie.

Inne komponenty

W zasadzie oprócz wymiany pamięci i dysku niewiele więcej możemy zrobić sami podczas modernizacji laptopa. Oczywiście jest możliwe w niektórych modelach wymienienie procesora na szybszy, ale coś podobnego może dla nas zrobić tylko serwis laptopów bo samodzielna wymiana procesora w laptopie nie jest już tak banalna jak w zwykłym pececie stacjonarnym. Dlatego dla większości ludzi najlepszą opcją jest szukanie używanego sprzętu o jak najwyższych parametrach, szczególnie jeśli chodzi o procesor i matrycę LCD. Często można zakupić poleasingowe laptopy bez dysku i pamięci i są one tańsze. Taka opcja jest dosyć sensowna jeśli planuje się montaż dysku SSD i większej ilości pamięci. Jeśli ktoś nie potrzebuje pracować na Windows to opłaca się zainstalować Linuksa, zwłaszcza że starsze laptopy mogą mieć licencję tylko na starszy typ Windows.