Palety drewniane - światowy standard w logistyce

, Leszek

Standaryzacja wszelkich procesów logistycznych jest niezmiernie istotnym czynnikiem zarówno w transporcie lokalnym jak również międzynarodowym. U podwalin myślenia o procesach logistycznych leży efektywne, szybkie i niedrogie przetransportowanie wszelkich wyrobów czy surowców w całym łańcuchu transportowym od fabryki do końcowego konsumenta, z jednoczesnym uwzględnieniem tych wszystkich miejsc, w których produkty te są magazynowane w międzyczasie. Zaliczyć do nich można przykładowo magazyny, lotniska, stacje kolejowe albo porty.

Ważnym zagadnieniem z punktu widzenia wszelakich procesów w logistyce jest maksymalne zmniejszenie czasu załadunku i rozładunku wszelkich przewożonych w trakcie tych procesów ładunków. Mają przy tym zastosowanie standaryzowane, wykorzystywane niemal przez wszystkich na całym świecie sposoby.

palety drewniane
Foto: http://www.paletmax.pl/oferta/

Jednym z takich standardowych rozwiązań na transport ładunku jest paleta z drewna, o powszechnie przyjętych rozmiarach, jaka dzięki swej budowie może być bezproblemowo przekazywana z miejsca na miejsce do czego wykorzystuje się z reguły wózek widłowy. Palety z drewna nie są wyrobem jednorazowym, mogą być one eksploatowane wielokrotnie, do czasu aż całkowicie się rozpadną i nie będzie opłacało się ich naprawiać. Jeśli palety, na których przyszedł wyrób są komuś niepotrzebne to da się je bez dylematu sprzedać w każdej firmie jaka zajmuje się skupem albo sprzedażą palet. Da się także oddać je do utylizacji (a koniecznie trzeba tak postąpić z nie nadającymi się do dalszego użytku paletami).

Paleta należy do nadzwyczaj ergonomicznych platform do transportu ładunków na dowolne odległości, jednakowoż w wybranych krajach oczekuje się aby wwożone na ich obszar palety były wysterylizowane żeby nie wwieĹşć na teren tychże krajów skażeń biologicznych i chemicznych, które mogą być zawarte w drewnie, z jakiego skonstruowana jest paleta. Z tego powodu konieczne jest zakonserwowanie takich palet przed włączeniem ich do obrotu, czy to przez fumigację w suszarni drewna czy też wykorzystując preparaty chemiczne, aczkolwiek taka metoda zabezpieczenia palet nie jest przyjęta w krajach Unii Europejskiej, do której wytycznych musimy się stosować.