Puzzle Phone

, Leszek

Mimo rosnącej mocy obliczeniowej procesorów nie wyhamowuje postęp w dziedzinie projektowania smartfonów. Cykl życia smartfona jest coraz krótszy, producenci wypuszczają nowe modele w coraz krótszych odstępach czasu. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to uzasadnione, w końcu firmy te mogą generować zyski jedynie przez zwiększoną sprzedaż, dlatego starają się skusić nabywców do jak najczęstszego kupowania nowych modeli. Z punktu widzenia ekologii powoduje to niestety coraz większe kłopoty związane z koniecznością recyklingu coraz większych gór elektrośmieci oraz zapotrzebowaniem na metale rzadkie wykorzystywane w produkcji.

Od jakiegoś czasu już zaistniała idea smartfona modularnego, w którym w łatwy sposób można wymienić jedynie niektóre części na nowsze. Pomysł podchwycił już jakiś czas temu Google, a ostatnio głośno robi się o fińskim start upie Puzzle Phone. Finowie mają wiele zasług w dziedzinie projektowania telefonów, a upadek Nokii pozostawił spore kadry inżynierów, którzy próbują szczęścia w innych przedsięwzięciach.

Puzzle Phone
Źródło zdjęcia: Puzzle Phone

Puzzle Phone jest telefonem, w którym można wymieniać części jak w puzzlach. Potrzebujesz lepszego procesora? Nie ma problemu. Lepszego aparatu fotograficznego? Mówisz i masz. W ten sposób za pomocą jednej konstrukcji można złożyć sobie telefon od najprostszego do urządzenia, które z powodzeniem mogłoby konkurować z flagowcami wiodących marek. Przy czym nie trzeba wyrzucać starego telefonu, wystarczy wymienić konkretny moduł. Projekt jest na etapie zbierania funduszy. Przy obecnym popycie na te urządzenia nawet z takiej niszy rynkowej można czerpać niezłe korzyści o czym świadczy przykład Jolla lub Yotaphone.