Sprzęt fotograficzny na wakacje

, Leszek

aparat fotograficzny na wakacje

Ładna pogoda już za oknami a sezon urlopowy przed nami, zatem wielu Polaków zaczyna się powoli zastanawiać czym robić zdjęcia na najbliższych wakacjach. Opcji, w których można przebierać jest dość sporo, wszystko zależy tak naprawdę od tego czego naprawdę potrzebujemy i oczywiście od zasobności naszego portfela, co jest czynnikiem jaki na pewno należy brać pod uwagę w przypadku tak kosztownego sprzętu jak sprzęt fotograficzny. Niestety jakość w tym przypadku zawsze idzie w parze z wyższą ceną, praw optyki nie da się oszukać i nie ma dróg na skróty. Albo wysoka jakość i wysoka cena, albo odwrotnie. W niektórych wypadkach można jeszcze nieco okroić wydatki licząc się z mniejszą funkcjonalnością, ale po kolei.

Smartfony

Chyba nie będzie żadnym zaskoczeniem iż podejmując decyzję o wyborze sprzętu do robienia zdjęć na najbliższy urlop większość z nas zdecyduje się jednak na wymianę starego smartfona na nowy, zwłaszcza jeśli komuś akurat kończy się umowa i ma szansę na nowy aparat w niskiej cenie (okupionej dwoma latami uwiązania przy operatorze). Choć wielkość matryc odpowiedzialnych za jakość zdjęć jest w smartfonach najmniejsza z wszystkich urządzeń służących do rejestracji obrazu to atutem jest ich mały rozmiar oraz fakt, że są zawsze pod ręką. Jakość zdjęć ze smartfona rośnie wraz z ceną aparatu. Faktycznie by cieszyć się zdjęciami o akceptowalnej jakości należy wybrać flagowy model, który dość często jest w cenie solidnej lustrzanki. Jeżeli dla kogoś mobilność ma jednak kluczowe znaczenie to wytłumaczy to sobie faktem, że taki telefon jest urządzeniem bardziej uniwersalnym i przydatnym także w innych celach.

Aparaty kompaktowe

Przez ostatnie kilka lat smartfony niemal wytrzebiły do cna ten segment urządzeń fotograficznych i zostały tylko najsilniejsze sztuki w stadzie. Trudno chyba dziś znaleźć jakieś tanie kompakty, chyba tylko na wyprzedażach. Ich miejsce zajęły smartfony, które od pewnego pułapu cenowego niemal niczym im nie ustępują (choć wielkość matrycy w kompakcie i tak jest zwykle większa niż w telefonie). Ostały się za to kompakty o specyficznych funkcjach jak np. hiperzoomy (choć to ciekawe bo łączą one w sobie najgorsze cechy kompaktów z lustrzankami czyli słabą optykę i dużą wagę) oraz przykładowo aparaty do zdjęć podwodnych czy odporne na warunki pogodowe. Jest też kilka modeli profesjonalnych, które można podciągnąć do tej kategorii.

Bezlusterkowce

Ten segment aparatów fotograficznych chyba jako jedyny w całej branży notuje wzrosty. To dlatego, że w przeciwieństwie do hiperzoomów łączą one w sobie najlepsze cechy lustrzanek i kompaktów czyli wysoką jakość obrazu i małą wagę. Brak lustra powoduje, że taki aparat może być naprawdę mały i lekki, co ma bardzo duże znaczenie kiedy trzeba go nosić przez cały dzień. Ale prawa optyki są nieubłagane i nie zawsze te cechy odnoszą się do obiektywów (co wynika z wielkości zastosowanych matryc, które są takich rozmiarów jak w lustrzankach). Zawsze to jednak mniej do dźwigania niż w przypadku lustrzanki. Zaletą bezlusterkowców są wymienne obiektywy i istnieje tutaj możliwość podłączenia przez przejściówki starych obiektywów (bez auto-focusa), które kosztują ułamek ceny fabrycznego szkła.

Lustrzanki

Klasyka sprzętu fotograficznego. Lustrzanki są z nami od dekad. Dzięki temu umożliwiają podpięcie ogromnej ilości obiektywów, włącznie z modelami sprzed wielu lat, które będą działać równie dobrze (może najwyżej nieco wolniej ustawiać się będzie ostrość). Minusem lustrzanki jest na pewno największa waga z całego zestawienia, szczególnie jeśli to lustrzanka z wyższej półki o obudowie metalowej (stopy magnezu). Natomiast pod względem jakości mogą być bezkonkurencyjne, szczególnie lustrzanki z matrycami o wielkości pełnej klatki klasycznego filmu (36x24mm). Tylko pojedyncze modele kompaktów i bezlusterkowców dają takie możliwości i wcale nie są tańsze. Warto odnotować również, że lustrzanki amatorskie staniały już do tak niskiego poziomu, że jest to właściwie najtańsza alternatywa dla wysokiej jakości zdjęć.